گوار گیاهی است كه در خاك های ضعيف با بافت سبك و ماسه – لومی رشد می‎کند. ريشه گوار مانند ساير گياهان خانواده بقولات داراي باكتري هاي تثبيت كننده نيتروژن مي‎باشد كه به غنی‎تر نمودن خاك از نيتروژن كمك می‎كند.

سيكل زندگی:

سيكل زندگی گوار از كاشت تا برداشت حدود سه تا چهار ماه طول می‎كشد. برای شروع جوانه زنی بايد دمای خاك بیشتر از 25 درجه سانتی گراد باشد.  كشت گوار در مناطق با آب و هوايی گرم و با تابستان نيمه ­گرمسيری وگرم به خوبی انجام می‎گيرد.

روش و زمان كاشت:

در هنگام كاشت، بايد بستر عاری از هرگونه علف هرز باشد و همچنين زهكشی مناسب داشته باشد. کاشت به دوصورت سنتی (دست پاش) و ردیف کار (فاصله مشخص روی ردیف و بین ردیف) انجام می‎گیرد. در روش ردیف کار، بذور را بر روی خطوط مشخصی كه هم فاصله بين رديف و هم روی رديف مشخص است، کاشته می­‎شود كه اين روش تسهيل ساير عمليات داشت و برداشت می‎شود. معمولاً کاشت در اواخر فروردین و اردیبهشت‎ماه صورت می‎­گیرد و عملیات برداشت در شهریور ماه انجام می­‎شود.

 

میزان آبیاری:

پنج مرحله آبیاری برای داشتن محصولی با عملکرد مناسب کفایت می کند، اما برای داشتن محصولی با عملکرد بالا، هر ده روز یکبار آبیاری صورت می­ گیرد.

 

برداشت گوار

زمانی که بیش از هفتاد درصد غلاف­‎های گوار خشک شدند ، زمان برداشت محصول می باشد. معمولاً در زمان برداشت، برگ­های این گیاه ریزش داشته و فقط غلاف ها بر روی بوته باقی می­مانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *